למה היתושים עוקצים דווקא אתכם? למה זה מגרד ומציק כל כך? האם יש דרך להיעקץ פחות ואיך מפחיתים את הגרד? הנה תשובות לכל השאלות החשובות על המטרד המעצבן ביותר בקיץ ובאביב הישראלי.

חופי ים מדהימים, שמש מלטפת, הופעות בינלאומיות והמון אנשים יפים – יש המון סיבות לאהוב את הקיץ הישראלי, אבל אין ספק שהעקיצות, הגירודים והזמזומים הבלתי פוסקים באוזניים שלנו לא נכללים ברשימת היתרונות שלו. לפני הכול, חשוב להגיד שכולנו מפנים את הקללות והעצבים לגורם הלא נכון. הרי היתושות הנקבות הן אלו שחוגגות על הדם שלנו ולא הזכרים. אז כדי להפוך את הקיץ הזה לעוד יותר מהנה ונקי מהעקיצות שלהן – הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על המעופפות המציקות.

למה עקיצות יתושות מגרדות כל כך?

ברגע העקיצה, היתושה לא רק שותה את הדם שלכם. חדק המציצה שלה מצויד בצינור שמזריק חומרים שונים אל תוך הגוף. אלו אנזימי עיכול וחומרים שמונעים את קרישת הדם, כדי להקל על היתושה את פעולת שאיבת הדם שלכם. רוב בני האדם רגישים לחומרים האלה (כן, יש מעט ברי מזל שלא מרגישים את הגרד והנפיחות לאחר העקיצה). כך למעשה, הגוף מזהה חומרים אלו כזרים ומסוכנים ובתגובה מופעלת מערכת החיסון כדי להילחם בהם. הגוף שלנו עושה זאת בעזרת חומר בשם היסטמין, שגורם להרחבת כלי דם באזור הפגוע, לזליגת נוזלים מכלי הדם לרקמות סמוכות ולגירוי סיבי עצב באזור הפגוע. זו בעצם תגובה דלקתית והיא זו שגורמת לנפיחות ולגרד. התגובה הזאת בעצם דומה לכל תגובה אלרגית אחרת.

איך אפשר להפחית עקיצות בדרכים טבעיות?

ליתושות יש חיישנים מתקדמים ומפותחים ביותר שיכולים לזהות את הגזים שאנחנו פולטים ממרחק רב. גז שמושך אותן במיוחד הוא פחמן דו חמצני (CO2) שנפלט בתהליך הנשימה. לכן, אנשים שפולטים יותר פחמן דו חמצני גם מושכים אליהם יותר יתושות רעבות ולכן נעקצים יותר. בקטגוריה זאת נכללים אנשים שסובלים מעודף משקל, נשים בהיריון, מתעמלים אחרי פעילות גופנית או כל מי שנמצא בסביבה חמה יותר.

כדי להיעקץ פחות אפשר כמובן להשתמש בתכשירים דוחי יתושים, אך יש דרכים טבעיות נוספות לעשות זאת. אפשר להפעיל מאווררים בחדר, שמקשים על המעוף של היתושות, או ללבוש צבעים בהירים ככל הניתן. זאת מכיוון שנקבות היתוש מבחינות בצורה טובה יותר בגוונים כהים ולכן גם יימשכו אליהם יותר.
גם למאכלים שאנחנו צורכים יש השפעה על כמות העקיצות ועל המשיכה של היתושות אלינו. מאכלים חריפים, כמו גם צריכה מוגברת של אלכוהול ואפילו עישון סיגריות – ידועים כגורמים שמגבירים את קצב פליטת הפחמן הדו חמצני ולכן גם הופכים אתכם למטרה מפתה במיוחד.

איך לטפל ביעילות בעקיצות?

כיום קיימים מגוון תכשירים שעוזרים להשיג הקלה בגרד ובנפיחות. אולם, התכשירים האלה מכילים לרוב סטרואידים כגון קורטיזון. טיוג'ל הוא תכשיר שאינו מכיל סטרואידים, אלא חומר אנטי-היסטמיני ותיק בשם איזוטיפנדיל. חומר זה נמצא בשימוש עוד משנות ה-60 של המאה הקודמת ולכן הצטבר נסיון רב מאד בשימוש בו, וגם יעילותו ובטיחותו נבדקו ב"עולם האמיתי" במשך שנים רבות. החומר הפעיל בטיוג'ל משמש להקלה על גרד ועקיצות ולטיפול בתסמיני אלרגיה וגירויים בעור.
טיוג'ל הוא למעשה גרסה חדשה ומשודרגת של מוצר ותיק בתחום בשם טיודנטול ג'ל. הוא מיוצר בישראל ומשווק על ידי חברת התרופות הישראלית ויטאמד מקבוצת רקח תעשיות פרמצבטיות. התכשיר משמש גם לטיפול בכוויות שמש, גירויים ודלקות עור אלרגיות. הוא בעל מרקם נעים, שקוף וצמיגי, כך שאינו מכתים את הבגדים ונמכר ללא מרשם רופא. ניתן למצוא את טיוג'ל במדפי התרופות הפתוחים ברשתות הפארם, בבתי מרקחת נבחרים ובבתי המרקחת של כל קופות החולים. טיוג'ל מאפשר הקלה בעקיצות, בגירויי עור ובגרד המציק תוך זמן קצר ומוצע גם במחיר אטרקטיבי ביותר.
ישנם גם צמחים שיכולים לעזור להשיג הקלה בתחושות הלא נעימות שנלוות לעקיצה. אלוורה, לבנדר וקמומיל נמצאו כגורמים המרגיעים את העור. צמחים נוספים שבהחלט יכולים לעשות את העבודה כוללים בין היתר פרחי קלנדולה ועלי לחך. כל הצמחים האלו עשירים במעין חומרי סיכה טבעיים המסייעים בהזנת רקמות העור הפגועות, בהרגעתן ובהתחדשותן.

אז, שלא יעקצו אתכם! ואם כבר עוקצים- תדאגו שיהיה בסביבה פתרון יעיל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *